عالی نسب الگوی موفقیت شغلی و پرچمدار اقتصاد ملی

مصطفی عالی نسب یک شخصیت چند بعدی.

 

کارآفرینی که دغدغه های والای انسانی داشت.

 

کسی که منافع ملی و ارزش های اعتقادی اش در اولویت اول فعالیت هایش بود.

 

 

 

داستان زندگی

 

مصطفی در سال ۱۲۹۸ در یک خانواده اصیل و تبریزی در شهر کاظمین عراق به دنیا آمد. این خانواده ۱۰ نفره پس از مدت کوتاهی به وطن برمیگردند و پدر به شغل فروش چای روی می آورد. پس از فوت پدر در سال ۱۳۰۹ مادر خانواده امور خانه را به دست می گیرد. عالیه خانم که زنی مدیر، پرهیزکار، فرهیخته و صاحب کمالات بود در سال ۱۳۴۲ دنیا را ترک می کند. مصطفی از مادر به عنوان تاثیرگذارترین شخص در زندگی پربار خود یاد می کند. در زمان فوت پدر مصطفی ۱۳ سال سن داشت که به علت مشکلات مالی به شاگردی در مغازه ها مشغول شده و امور حسابداری کسبه را انجام می داد. از آنجا که حسابداری مغازه ها در آن زمان به روش سنتی انجام می شد مصطفی تصمیم گرفت تا آموزش های پیشرفته تری در این زمینه کسب کند.

 

 

دوره های تخصصی

 

مصطفی در سن ۱۸ سالگی راهی تهران شد تا علاوه بر دوره های آموزشی حسابداری دوره های آموزش زبانهای انگلیسی و فرانسه طی کند. وی همزمان در بخش حسابداری شرکت اتفاق فعالیت می کرد همچنین دوره تخصصی حسابداری Cost Accounting را نیز پشت سر گذاشت و هم چنین دوره هایی در زمینه اقتصاد، بازرگانی و حسابداری نیز در موسسه آموزشی بازرگانی آلمان گذراند.

 

 

مطالعات شخصی عالی نسب از زبان خودش

 

عالی نسب دائما مطالعات خود در زمینه های اقتصادی، اسلامی، تاریخی و سایر موضوعات را با هم تلفیق می کرد که خودش می گفت: من مطالعه مکتب های اقتصادی را از نظریه افلاطون آغاز کردم و وقتی به مکتب تاریخی آلمان رسیدم مجذوب استحکام نظری و راه گشایی های عملی آن شدم.

می گفت: «بعد از چند سال توانسته برای نوزده هزار روستای ایران برنامه ویژه بنویسد که خیلی ها ریشه موفقیت خود را در استفاده از این اطلاعات می دانند».

 عالی نسب آنقدر ذوب در مطالعات تخصصی اقتصادی و مدیریت به زبانهای فرانسوی و انگلیسی و روزنامه ها و مجلات مطرح آن روز شده بود که اطرافیان جمله ای مشهور از او به یاد می آورند که می گفت: «پس از سال ها مطالعه پیر شدم ام سیر نه»!

 

 

کسب و کارها

 

۱- شاگردی مغازه و با تشویق مادر در دوره نوجوانی

۲-کار در شرکت اتفاق (تجارت چینی و بلور) که پس از مدت کوتاهی موفق به کسب ریاست حسابداری شرکت می شود.

۳- خرید و فروش سهام شرکتها که در آن زمان در ایران بازار بورس وجود نداشت و برای این کار باید حضوری به واحدهای صنعتی استانها مراجعه می کرد. عالی نسب با شم اقتصادی بالایی که از مطالعات تخصصی و تجارب گوناگون کسب کرده بود توانست در سن ۳۰ سالگی به یکی از مشهورترین تاجران ایران تبدیل شود.

۴- پایه گذار تولید ملی پس از ملی شدن صنعت نفت با تاسیس کارخانه «صنایع نفت و گاز شوز عالی نسب» که از تولیدات آن سماور عالی نسب و بخاری معروف «علاءالدین» بود.

۵- راه اندازی کارخانه کارتن سازی میهن

 

 

تغییر مسیر اقتصادی در راستای اعتقادات

 

مصطفی عالی نسب پس از مطالعات دینی تصمیم گرفت به جای اینکه صرفا یک واردکننده باشد دست به تولیدی ملی بزند چرا که معتقد بود این کار با اصول اقتصاد اسلامی می سازد.

تصمیم مصطفی عالی نسب برای ورود به عرصه تولید از یک طرف و ملی شدن صنعت نفت توسط محمد مصدق از طرف دیگر (که تحریم شدن علیه صنعت نفت ایران را به دنبال داشت و باعث عدم فروش نفت در بازارهای جهانی شده بود.) تولیدات نفت سوز با برند عالی نسب را به ارمغان آورد بدینوسیله برای نفت مشتریان داخلی زیادی پیدا شد.

علاوه بر این تولید ملی عالی نسب ارتباطات تنگاتنگی با سیاستمداران و علما و مراجع تقلید داشته و به ایشان مشاوره اقتصادی می داد.

 

فعالیت های خیرخواهانه

از سال ۶۸ به بعد تا پایان عمر نهضت مدرسه سازی روستایی را به راه انداخت که حاصل آن ساخت بیش از صد مدرسه روستایی بود و همچنین ساخت چند بیمارستان تامین اجتماعی را در کارنامه خود دارد.

مطالب مرتبط